جستجو
     
English Version
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
زندگینامه شیخ طوسی
1,414
 
 

Tahoor_invitation

این کتاب به قلم توانای فقیه شیعی آقا بزرگ تهرانی نگاشته شده است. این کتاب با تمامی اختصار و ایجازش مشتمل بر نام بسیاری از رجال شیعی و کتابهای آنان است. شیخ طوسی که همه زندگی خود را در راه خدمت به دین و مذهب صرف نمود و به همین منظور شایستگی مقامی والا را در جهان اسلام به ویژه در مذهب شیعه احراز کرد و به جهت افاده علمی فراوانش در زمره بزرگترین دانشمندان و ارکان زمان درآمد تا آنجا که همواره نام وی با شگفتی و بزرگداشتی هر چه تمامتر بر زبانها جاری می شود، از این جهت آقا بزرگ تهرانی به نگارش زندگینامه ایشان دست زدند.
معرفی اجمالی نویسنده:
آیةالله شیخ محمدمحسن (آغا یا آقابزرگ) تهرانی، عالم بزرگ شیعه، کتابشناس و رجالی بزرگ در 11 ربیع الاول سال 1293 هـ ق در تهران به دنیا آمد. پدرش ملاعلی تهرانی و مادرش "بیگم" دختر حاج سیدعطار، از سادات جلیل القدر بود. قابل توجه است که نام خانوادگی پدر ایشان منزوی بود ولی هیچوقت آقابزرگ به این اسم و رسم نامیده نشد. در چهار و پنج سالگی هر روز قرآن را می آموخت. شیخ در سال 1303 هـ ق معمم شد و تا سال 1315 در تهران ساکن بود. مراحل مقدماتی را در مدرسه دانگی شروع کرد و بعد در مدرسه پامنار و سپس مسجد فخریه (مروی) امروز، سایر علوم را تحصیل کرد. در طی این 12 سال علوم مختلفی چون: ادبیات، منطق، تجوید قرآن، فقه، اصول، خط نسخ و نستعلیق را فرا گرفت و از اساتید مجرب و بزرگواری بهره مند شد. ایشان در سن 22 سالگی هجرت خود را آغاز کرده و وارد عراق و نجف شد. در درس علمای بزرگی چون آخوند خراسانی و سیدمحمدکاظم یزدی و علمائی دیگر به تکمیل فقه و اصول پرداخت و به اجتهاد رسید. علم حدیث را نزد حاج میرزاحسن نوری و بقیه علوم را در محضر عالمان بزرگوار آموخت. بطور کلی دوران زندگی این شخصیت بزرگ عالم تشیع، یکسره در مطالعه و تحقیق و تألیف گذشت. مردی منزوی بود که با روحی سرشار از ذوق ایمان و عشق به علم و با پشتکاری عجیب، بزرگترین کتاب شناسی تشیع را تدوین کرد و در نجف چاپخانه ای تاسیس کرد به نام مطبعة السعادة تا تالیف بزرگ خود الذریعه را به چاپ برساند. آقا بزرگ 2 بار ازدواج کرد و دارای 5 پسر و 4 دختر شد. ایشان در سال 1385 هـ ق در سن 96 سالگی پس از یک بیماری طولانی در نجف اشرف درگذشت و بر طبق وصیتش در کتابخانه خود که آن را برای استفاده علما و طلاب وقف کرده بود به خاک سپرده شد. شیخ آقابزرگ از آنجا که اهمیت زیادی به روایت و نقل حدیث می داد، از اکثر علمای بزرگ شیعه و سنی اجازه روایت داشت و بسیاری از علمای شیعه از او اجازه روایت داشتند. ایشان بعد از "محدث نوری" سرشناس ترین شیخ روایت است.

ساختاربندی کتاب:
این کتاب شامل عناوین زیر است:
- مقدمه شیخ آقا بزرگ تهرانی
- نسب شیخ طوسی
- ولادت و پرورش شیخ
- هجرت شیخ به نجف اشرف
- مقام و مرتبت علمی شیخ
- آثار و تالیفات شیخ
- مشایخ و اساتید شیخ
- شاگردان شیخ
- وفات و قبر شیخ
- فرزندان و نوادگان شیخ
- آثار شیخ ابو علی
- وفات شیخ ابو علی.
در انتهای کتاب مقدمه شیخ طوسی بر تفسیر التبیان نیز آورده شده است.
فهرست اعلام – اماکن – قبائل و فرق و جماعات – آیات – احادیث – قوافی – کتب و ... در انتهای کتاب آمده است.

 
 
 
 
 
 

زندگینامه شیخ طوسی/ آقا بزرگ تهرانی

 
 
ا سلام و عرض تشکر لطفا این کتاب را برای حقیر ایمیل کنید برای تحقیق نیاز شدید دارم و دسترسی دیگری نیز ندارم ممنونم

يكشنبه 13 اسفند
صابری

نظر کارشناس:
کاربرگرامی با سلام این کاردراختیار موسسه طهور نیست .موفق باشید .
 
از ورامین بسیار علی بود خداوند جزای خیر به شما عنایت نماید

شنبه 06 آذر
سید هاشم حسینی
   
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
 
 
 
 
 
 

زندگینامه شیخ طوسی/ آقا بزرگ تهرانی

 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور