جستجو
     
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
ثواب پدر دختر بودن و دوست داشتن خانواده و فرزندان
887
 
 

Tahoor_invitation ثواب دوست داشتن فرزند
«عن ابن أبی عمیر عن أبی عبد الله ع قال إن الله عز و جل یرحم الرجل لشدة حبه لولده؛ ابن ابى عمیر، از قول مردى، از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که فرمود: همانا خداوند بزرگ به خاطر شدت علاقه و محبتى که مرد (پدر) نسبت به فرزند خود دارد، بر او رحم آورد.

ثواب کسى که براى خانواده خود تحفه اى بخرد، دختر خود را خوشحال و چشم پسرش را روشن مى سازد
«عن ابن عباس قال قال رسول الله ص من دخل السوق فاشترى تحفة فحملها إلى عیاله کان کحامل صدقة إلى قوم محاویج و لیبدأ بالإناث قبل الذکور فإنه من فرح أنثى فکأنما عتق [أعتق رقبة من ولد إسماعیل و من أقر بعین ابن فکأنما بکى من خشیة الله و من بکى من خشیة الله أدخله جنات النعیم؛ ابن عباس روایت کرده است که رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود: کسى که به بازار رود و براى خانواده اش تحفه اى بخرد و با خود ببرد، به منزله کسى است که صدقه نیازمندان را به دوش کشیده باشد، و چه بهتر که دختران را بر پسران مقدم بدارد، زیرا کسى که دخترى را شادمان کند، گویى یکى از فرزندان حضرت اسماعیل را از بند بردگى رها کرده باشد، و کسى که چشم پسرش را روشن کند به منزله آن است که از خشیت و هیبت پروردگار بگرید و کسى که از خوف الهى بگرید، خداوند او را در بهشتهاى خویش وارد مى کند».

ثواب پدر دختران
1- «عن أبان بن تغلب عن أبی عبد الله ع قال البنات حسنات و البنون نعمة و الحسنات یثاب علیها و النعمة یسأل عنها؛ ابان بن تغلب از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که فرمود: دختران حسناتند، و پسران نعمت؛ و حسنات موجب ثواب و اجر و پاداشند ولى نعمت موجب بازخواست مى شود».
2- «عن البرقی رفعه قال بشر النبی ص بفاطمة ع فنظر فی وجوه أصحابه فرأى الکراهة فیهم فقال ما لکم ریحانة أشمها و رزقها على الله عز و جل؛ برقى- بى آنکه از راویان پیش از خود نام ببرد- روایت کرده است که رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم را به میلاد حضرت فاطمه علیه السلام بشارت دادند، آن حضرت به چهره اصحابش نگاهى انداخت، و چون آنان را اندوهگین دید فرمود: شما را چه شده است؟! (فاطمه من) ریحانه اى است که او را مى بویم، و روزى او با خدا است».
3- «عن حمزة بن حمران عن أبی عبد الله ع قال أتى رجل النبی ص و عنده رجل فأخبره بمولود له فتغیر لون الرجل فقال له النبی ص ما لک قال خیر قال قل قال خرجت و المرأة تمخض فأخبرت أنها ولدت جاریة فقال له النبی ص الأرض تقلها و السماء تظلها و الله یرزقها و هی ریحانة تشمها؛ حمزه بن حمران از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که فرمود: مردى به خدمت رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم شرفیاب شد و به مردى که نزد آن حضرت نشسته بود گفت که: خداوند فرزند دخترى به تو عطا کرده است به محض شنیدن این خبر، چهره آن مرد درهم رفت! رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم از او پرسید: تو را چه پیش آمده است؟! عرض کرد: خیر است! حضرت فرمود: تعریف کن که چه شده است؟ عرض کرد: از خانه که بیرون آمدم همسرم در حال زایمان بود، اینک به من خبر دادند که او دخترى زائیده است! رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم (که گویى از تغییر حال آن مرد به خاطر دختر دار شدن در شگفت شده بود) به آن مرد فرمود: زمین است که سنگینى او را تحمل مى کند، و آسمان است که بر او سایه مى افکند، و روزى او با خداست، و او به منزله گل خوشبویى است که تو آن را مى بویى».
4- «عن یعقوب بن یزید یرفعه إلى أحد الإمامین الباقر أو الصادق ع قال إذا أصاب الرجل ابنة بعث الله إلیها ملکا فأمر جناحه على رأسها و صدرها و قال ضعیفة خلقت من ضعف المنفق علیها معان إلى یوم القیامة؛ یعقوب بن یزید- بى آنکه از راویان پیش از خود نام ببرد- از یکى از دو امام باقر یا صادق علیهم السلام روایت کرده است که فرمود: هر گاه مردى داراى دخترى شود، خداوند فرشته اى را بر او فرود مى آورد تا بال خود را بر سر و سینه آن دختر کشیده گوید: این موجود ناتوانى است که از ضعف آفریده شده است، و کسى که بر او انفاق کند و هزینه او را بر عهده بگیرد تا روز قیامت یارى خواهد شد».

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال ص 201

پاداش نیکى‏ها و کیفر گناهان ص 507

 
   
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
 
 

ثواب صبر بر مصیبت، زیارت قبر، تسلیت، دلداری و نوازش یتیم

ثواب لطف و دوستی و ثواب چندین عمل و دعا

ثواب دعا کردن در حق مردان و زنان مؤمن و ثواب چند دعا

ثواب روزه و عبادات اعیاد

 
 
 
 

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال ص 201

پاداش نیکى‏ها و کیفر گناهان ص 507

 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور